GAZETE GÜRSES
Erzurum`un gür sesi

Meral Akşener’den Erzurum’da tarih dersi

 Erzurum’un Palandöken Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahmut Uykusuz, İl Başkanı İbrahim Dumlu  ve partilileri ile birlikte Yakutiye ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, daha sonra Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Erzurum Kongre Binası’na gitti.

Aynı zamanda bir tarih öğretmeni olan Akşener, bu yıl 100’üncü yılı kutlanacak olan 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin toplandığı binada, yüz yıl önce alınan o tarihi kararları hatırlatarak, 23 Temmuz Erzurum Kongre delegesi ve daha sonrada Erzurum Belediye Başkanı olan Kazım Yurdalan’ın sırasına Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahmut Uykusuz’u oturttu.

 

Büyükşehir’i Erzurum’da kazanacaklarını ifade eden Akşener, “AK Parti burada kaybederse Tayyip Erdoğan ilk önce damadını paket yapacak. Ardından Bakanlar Kurulu değişip şaka gibi olan patatesçi Tarım Bakanı gidecek.” dedi. Akşener, Saat 21.00 sırlarında THY’nin tarifeli uçağı ile Erzurum’dan Ankara’ya gitti.
KAZIM YURDALAN KİMDİR?
Küçük Kazım Bey olarak da bilinir. 4’üncü Murat’ın Bayraktarlarından ‘Kazanasmaz’ lakaplı Mehmet Ağa’nın beşinci göbekten torunudur. 1883 Erzurum Söğütlü Köyü’nde dünyaya gelen  Yurdalan, Harp Okulu’ndan 1902’de Piyade Teğmen olarak mezun olmuştur.

 

Orduda çeşitli görevlerde gösterdiği başarıları nedeniyle ‘Binbaşı’lığa kadar yükselmiştir. Pontuscu Rumlarla mücadele ettiği için Ferit Paşa Hükümeti’nce re’sen emekli edilmiştir.

 

Bunun üzerine 1919’da Erzurum’a gelerek Süleyman Necati ve Hüseyin Avni Beyler ile  ‘Erzururm Müdafa–i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuştur.

 

Mustafa Kemal ve Rauf Beylerin, Erzurum Kongresi’ne katılabilmeleri için Cevat Dursunoğlu ile birlikte bu görevinden istifa etmiştir. Erzurum Kongresi’nden sonra Kars ilinin düşman işgalinden kurtarılması için göserdiği başarıdan ötürü rütbesi ‘Yarbay’lığa yükselmiş ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirlmiştir. Soyadı kanunu ile birlikte de ‘Yurdalan’ soyadını almıştır.

1945-1950 yılları arasında Erzurum Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Kazım Yurdalan, 13 Aralık 1962 yılında İstanbul Deniz Hastanesi’nde vefat etmiştir.
Yurdalan’ın kabri, vasiyetnamesindeki isteği üzerine Erzurum şehir mezarlığına nakledilmiştir. Mezar taşında ki; ”İnkilapçının maddi varlığı, içinde yattığı toprak olamalıdır’ yazısı dikkat çeker.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: